JEDNÍM Z NEJDŮLEŽITĚJŠÍCH PARAMETRŮ U POUŽITÍ SPORTOVNÍCH BRÝLÍ JE KVALITNÍ OCHRANA ZRAKU PŘED POŠKOZENÍM SVĚTLEM.

Při sportu působí světlo na zrak jinak než při běžných činnostech. Rozdíl spočívá především v pobytu v náročnějších podmínkách a po delší časový úsek. Často jsme nucení koukat ke slunci nebo na vodní plochu, sníh, písek. Pohybujeme se ve vysoké nadmořské výšce, na vodě, u vody, na zasněžených pláních. Pohybujeme se rychleji a potřebujeme více vnímat v periferii.

V těchto podmínkách se působení světla a záření znásobuje. Náročné pro oči je rozptýlené světlo a odražené světlo od sněhu a vody. Ve skupině viditelného záření je nejagresivnější modré světlo. Ve vyšší nadmořské výšce vstupuje do očí škodlivé ultrafialové záření a infračervené záření, které jsou pro oko neviditelné.

Pro různé sportovní aktivity tedy vybíráme různé typy skel. Vhodně vybraná sportovní obroučka se skly zlepší výkon a poskytne kvalitní ochranu očí. V Horus Optik Vám naši zkušení odborníci rádi předvedou a poradí nejvhodnější skla vzhledem k aktivitě, kterou provozujete, a vzhledem k Vašim osobním požadavkům a potřebám.

najděte si nejbližší prodejnu

Pro sportovní použití jsou vhodná

  • plastová skla z důvodů:
  • lehkosti a odolnosti proti rozbití
  • ochraně před větrem, prachem, oslněním, UV a popř. IR zářením
  •  zlepšením kontrast a barevného vidění
  •  zajištění co nejširšího zorné pole
  •  odpuzování vody, mastnoty a prachu
  • nerozbitná skla Trivex

Speciální úpravy sportovních skel

Používají se speciální barvy brýlových dioptrických skel – například barva na golf, zimní sporty, na tenis. Zcela jiné barvy a funkce skel jsou vhodné  na vodní sporty a rybolov. Mezi takové úpravy patří i polarizace.

POLARIZACE je schopnost skel odclonit rušivé světlo odražené od vodorovných ploch – např.mokré vozovky, sněhové pokrývky či vodních ploch. Na vodní sporty ji doporučujeme, na vzdušné letecké sporty je doslova nebezpečná. Důvody pro a proti vám rádi vysvětlíme v Horus Optik.

Skla SPORT SOLUTIONS se vyznačují schopností odclonit velkou část modrého světla. Díky tomu chrání oči před nejagresivnější částí viditelného světla, ale také odfiltrováním škodlivého modrého světla se zlepší kontrastní a zraková ostrost. Pro některé sporty jsou náhradou za polarizační skla, která se při daných sportech nedají použít.

Brylove-cocky-pro-sportovce

SAMOZABARVOVACÍ SKLA se okamžitě adaptují na vzniklé světelné podmínky. Garantují přirozené zatmavení na slunci a rychlé odbarvení v místnosti.

ANTIREFLEXNÍ VRSTVA se u zabarvených slunečních skel používá téměř výhradně na zadní ploše skla. U samozabarvovacích skel z obou stran. Je často podceňována a opomíjena. Je však důležitá z důvodu ochrany zraku, i z důvodu zlepšení vidění. Ochrana zraku spočívá ve schopnostech antireflexu propustit téměř 100 % světla skrz brýlovou čočku a neodrážet světlo od zadní plochy skla do oka. Díky eliminaci odrazu světla do očí se snižuje množství škodlivého záření, které se bez antireflexu odrazem od zadní plochy skla znásobuje.

BLUE BLOCKER je filtr, který pohlcuje část viditelného světla, modrou barvu. Na tuto vlnovou délku je oko nejcitlivější a díky znásobení světelného působení při sportu (především ve vysoké nadmořské výšce, na sněhu, u vody…) je pro naši sítnici destruktivní. Používá se tam, kde není vhodná polarizace.

UV FILTR a IR FILTR proti záření UV A je přirozenou součástí plastových čoček. Při sportu se však pohybujeme v prostředí, kde již atmosféra neodblokuje UV B záření. Pro tyto případy je nutný filtr pro ultrafialové záření společně s filtrem pro infračervené záření.

SLUNEČNÍ FILTRY se rozdělují do škály stupnice 0-4, přičemž kategorie 4 má propustnost světla jen 3-8 %. Jedná se o velmi tmavě zabarvená skla od 92 % do 97 %. Tato skla jsou vhodná výhradně do extrémních světelných podmínek, jako je například vysokohorské lyžování. Nejčastěji se používají zabarvená skla ze skupiny 2 a 3.

Jestliže chcete, aby Vám brýle opravdu dobře sloužily, vyhledejte odborníky v Horus Optik, kteří jsou v této oblasti dobře proškoleni.

Výběr sportovních brýlí, který najdete na našich prodejnách Horus Optik, je opravdu pestrý!