Otto Wichterle

27. 10. 1913 – 18. 8. 1998

Otto-Vichtrle-vyrezVynalezl hydrogel, ze kterého vyrobil první měkké kontaktní čočky. Mezi jeho další vynálezy patří např. silon (polyamidové vlákno).

První myšlenky na výrobu měkké kontaktní čočky přišly už v roce 1952. Prototyp čoček vznikl v roce 1957, ale zdaleka ještě nevyhovovaly nárokům na běžné nošení (byly drsné, v oku řezaly). Zato si na nich pan Wichterle odzkoušel, že jimi lze opravdu korigovat zrak.

První měkké kontaktní čočky byly odlité v roce 1961 pomocí rotujících forem. Otto Wichterle vyrobil první kontaktní čočky doma „na koleni“ poté, co tehdejší Ministerstvo zdravotnictví zrušilo výzkum kontaktních čoček, ale on se nehodlal nápadu vzdát.

CockostrojTyto kontaktní čočky byly vyrobeny na přístroji, který byl sestrojen z dětské stavebnice Merkur a jako pohon sloužilo dynamo z jízdního kola (později motorek z gramofonu). Díky tomuto úspěchu byl Otto Wichterle pověřen Ministerstvem zdravotnictví, aby ve vývoji kontaktních čoček pokračoval. V polovině 70. let koupila licenci na výrobu kontaktních čoček americká firma Bausch and Lomb. Další vývoj a výroba začaly v zahraničí.

Kontaktní čočky byly zvoleny nejlepším tuzemským výrobkem a jsou považovány za jeden z nejznámějších českých vynálezů.

Brýle a kontaktní čočky jsou zdravotnickým prostředkem určeným pro korekci zraku.