Technické řešení

Jedinečné technické řešení vrtaných obrub Minima spočívá ve způsobu uchycení brýlových čoček do obruby a v technickém provedení obruby. Uchycení skla pomocí dírky a zářezu má francouzský výrobce patentováno. Kouzlo tohoto řešení spočívá v tom, že v dírce v čočce je zapuštěn pouze šroubek nikoliv přímo obruba. Ta šroubek pouze obkružuje a poté je uchycena v zářezu. Výsledkem je naprosto pevné uchycení čočky do obruby při minimálním přenášení pnutí zejména ze stranic na čočku. U konkurenčních značek většinou naleznete uchycení pomocí 1 dírky – nezaručí dlouhodobou stabilitu, nebo na dvě dírky – při montáži je nutná naprostá přesnost, jinak vzniká v čočce pnutí a při užívání brýlí je můžete vyštípnout. Tento způsob uchycení stranic najdete i u několika modelů Minima, vyštípnutí je umenšeno pružností použitého materiálu a použitím plastových vložek. Nosník je vždy na systém dírka – zářez. Dokonalost technického provedení tkví v eliminaci letovaných spojů. Každá část obruby – nosník a stranice – je z jednoho kusu kovu. Zavírání a otevírání stranic je realizováno pomocí  stranicového šroubku, který je promazán speciální kapalinou. Ta zabezpečuje plynulé zavírání a otevírání stranic. Celý systém tak přináší absenci letovaných spojů.

Materiály

Kolekce Minima pracuje s vpravdě kosmickým materiálem, beta-titanem. Slitina titanu a dalších 10 prvků je pružná, pevnější než ocel a lehčí než hliník. Navíc je chemicky neutrální a nealergická. Využívá se i pro rovnátka, kloubní a jiné náhrady uvnitř organismu. Beta-titanium v porovnání s tzv. titan-flexem nemá tvarovou paměť (titan-flex ohnete a po uvolnění se vypruží zpět do původní polohy). Jednou z jeho hlavních výhod je, že se dá snadněji přizpůsobit ergonomii vašeho obličeje. Minima titanová obruba váží pouhé 3 gramy.

Pouze několik slunečních modelů je vyrobeno z nerezavějící oceli. Je to také velmi oblíbený materiál v brýlové optice. Nekoroduje, je nealergická, pružná a lehká.

Skutečným klenotem v kolekci Minima je celozlatá obruba. Můžete si vybrat z bílého nebo žlutého 18 karátového zlata a to v provedení Minima 1 nebo Minima 3 (viz katalog). Minima zlatá váží přibližně 7,5 gramu. Pouze šroubky jsou z běžného kovu a galvanicky barvené do stejného odstínu zlaté. Každá zlatá Minima je opatřena francouzským puncem, českým puncem a odpovědnostní značkou dovozce. K obrubě je přiložen francouzský certifikát a český certifikát s uvedením přesné hmotnosti zlaté obruby dle údajů puncovního úřadu.

Barvy

Matné barvy z duhové škály jsou vyráběny tzv. anodizací, což je technologický postup chemického vytváření vrstev z oxidů titanu na povrchu materiálu. Obruba se ponoří do elektrolytické lázně bez přídavku barvy a podle nastavené vlnové délky a doby ponoru se titan sám probarví do požadovaného odstínu.

Matné barvy, které nejsou z duhové škály, jako např. černá, červená nebo zlatá se nanášejí galvanicky a poté se opískovávají, aby zmatověly a získaly sametový nádech. Lesklé barvy využívají technologii Physical Vapor Deposition. Jde o ionizační proces, kdy se barva napaří na beta titanium.

Rozměry a značení modelů

Jak jsme již zmínili, každý typ Minimy se vyrábí ve více velikostech. Tím je myšlena velikost nosníku, která je vyražena z jeho zadní strany.

  • XS – 14 mm,
  • S – 16 mm,
  • M – 18 mm,
  • L – 20 mm,
  • XL – 22 mm.

Stranice mají univerzální délku – dospělé 150 mm, dětské 140 mm. Zkracují se a ohýbají za uchem až podle konkrétních potřeb zákazníka. Z těchto důvodů není na stranicích velikost uvedena. Přizpůsobíme ji komukoliv. Stranice, které tvoří jeden celek kombinací kovu a gumy, se vyrábějí tak, že se do formy umístí kovová část stranice a následně se vstříkne guma. Není pak potřeba kov a plast spojovat šroubky, které se mohou uvolňovat nebo poškodit zezadu čočku či povrch druhé stranice. S touto technologií se setkáte u modelů z řady Minima 5, Sport a Visionair.

Rozměr očnice také není dán. Očnice, čili část obruby okolo čočky, u vrtaných brýlí není. Šíři brýlí udává pouze nosník a šíře vybraného tvaru čočky. Z katalogu tvarů si můžete do dané obruby vybrat jakýkoliv tvar a navíc jej lze zúžit či rozšířit. Proto údaj o šířce očnice opět není na obrubě uveden. Při změně velikosti čočky je třeba odborné rady Vašeho optika, který musí vybrat druh dioptrické čočky, která se vyrábí v potřebném průměru, aby Vám při zábrusu mohly být čočky správně vycentrovány na zornice.

Brýle jsou zdravotnickým prostředkem určeným pro korekci zraku.